Miesiąc: listopad 2011

Wykusz i lukarna w projekcie domu

Gdy tworzymy własny projekt domu lub wybieramy gotowy, zwracamy uwagę na to, by bryła domu nie przypominała 'komunistycznego kwadraciaka’, ale by kształt domu był ciekawy i  przyciągał wzrok. Do ożywienia bryły budynku świetnie nadaje się wykusz i lukarna. Te dwa elementy budowlane nie tylko pływają na estetykę domu, ale również zwiększają powierzchnię użytkową i zapewniają więcej światła słonecznego w pomieszczeniach.

Wykusz jest motywem zaczerpniętym z budownictwa obronnego.  Dziś w wykuszu najczęściej projekt przewiduje jadalnię. Rodzaje:

  • wykusz łukowy
  • wykusz prostokątny
  • wykusz trapezowy
  • trójkątny.

Wykusz najczęściej zakończony jest osobnym daszkiem lub  balkonem. Przykład wykuszu możemy zobaczyć w projekcie Hobbit wykonanym przed grupę projektową Dominanta:

 

 

Projekt domu Goblin Dominanta

 

Lukarna to element konstrukcji dachu umożliwiający montaż okna pionowego.  Wyróżniamy:

  • lukarnę panoramiczną – okna umiejscowione są w ścianie frontowej i w ścianach bocznych,
  • lukarnę 'wole oko’ –  okna owalne lub łukowate,
  • lukarnę trójkątną –  okno trójkątne, lukarna składa się tylko z dwuspadowego daszku bez ścianek bocznych.

Projekt Puchatek – stylowy dom dla nowoczesnych

Najlepszym sprawdzianem jakości gotowego projektu domu jest niewątpliwie ilość jego sprzedanych egzemplarzy. Oczywiście nie mamy wglądu w dane dotyczące sprzedaży poszczególnych projektów, niemniej dzięki rozmaitym narzędziom dostępnym w sieci, możemy sprawdzić trendy panujące wśród internautów. I okazuje się, że projekt Puchatekjest jednym z najczęściej poszukiwanych w wyszukiwarkach, tj. Google czy Bing.

Projekt Puchatek na pewno będzie idealny dla kilkuosobowej rodziny. Choć powierzchnia użytkowa nie jest może ogromna, bo wynosi 138,7 m2, to na pewno dobrze się w tym domu będą czuły osoby lubiące przestrzeń. Na parterze bowiem zaplanowano między innymi przestronny salon zintegrowany z jadalnią. Duży wpływ na to ma także fakt, iż klatka schodowa została zaprojektowana tak, aby wizualnie jak najmniej ograniczać przestronność parteru. Natomiast kominek zapewni domownikom przyjemną atmosferę podczas mroźnych wieczorów.

Zdecydowanym atutem Puchatka jest bezpośrednie przejście z garażu do domu. Dodatkowo z garażu mamy dostępne niewielkie pomieszczenie gospodarcze, które dzięki umieszczonym w ścianie wewnętrznej kanałom kominowym bez problemu można zaadoptować na kotłownię. Bardzo praktyczne jest też umiejscowienie na parterze garderoby – znajduje się ona bowiem między garażem a resztą domu.

A co możemy powiedzieć o poddaszu? Niewątpliwie bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyjście z każdej sypialni na balkon. Natomiast w części domu umiejscowionej nad garażem zaplanowano średnich rozmiarów pokój rekreacyjny, który na pewno będzie świetnym miejscem do nauki czy zagłębienia się w lekturę ulubionej książki. Warto więc obejrzeć wizualizacje:

dom-puchatek-tyl

puchatek-front

puchatek-strona-prawa

Gotowe projekty domów – projekt Żwirek

Ten projekt to propozycja dla osób ceniących prostotę i funkcjonalność ubraną w elegancję. Dom jest  nieduży, ale dopieszczony w każdym calu. Subtelny wykusz, nad którym znajduje się niewielki balkon oraz zacieniony taras z tyłu domu z kolumienką – to niebywałe zalety tego projektu.

zwirek_127 zwirek_126

Dom jest parterowy z zagospodarowanym poddaszem, bez podpiwniczenia. Minimalna wielkość działki wymagana pod zabudowę to 19,20m x 18,45m.

Strefa dzienna odznacza się dużą funkcjonalnością. Dość spore pomieszczenia gospodarcze usytuowane jest  na tyłach garażu, przejście z garażu do domu zaplanowane jest przez garderobę. Garderoba zaś mieści się tuż przy wejściu. Parter zajmują też: łazienka, kuchnia, jadalnia połączona z salonem. Jadalnia przewidziana jest w wykuszu, co z pewnością doda uroku rodzinnym posiłkom. Salon jest bardzo jasny, przeszklone wyjście na taras sprawia, że jest duży dopływ światła słonecznego.
Dekoracyjne schody prowadzą na poddasze, gdzie znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Oczywiście jeśli rodzina nie jest tak liczna, jedną z sypialni można zagospodarować jako pokój rekreacyjny. Poniżej zamieszczamy rzuty parteru i poddasza.