Miesiąc: wrzesień 2013

Balustrady ze stali nierdzewnej – czy warto?

Jednym z elementów, który ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd naszego domu są zastosowane balustrady. Przy ich wyborze, większość inwestorów zainteresowanych jest wyglądem, precyzją wykonania, ceną a także bezpieczeństwem zastosowanych materiałów. Jak wobec tych kryteriów znajdują się balustrady nierdzewne do samodzielnego montażu?

Jeśli chodzi o estetykę takich balustrad to próżno szukać godnych konkurentów- wykonanie z nierdzewnej stali błyszczącej bądź matowej doda każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Przy takiego typu balustradach nie musimy się niepokoić również o ich wygląd po długim czasie eksploatacji, gdyż zachowują one swoje właściwości na długie lata bez konieczności ich malowania lub konserwacji.

Jeśli chodzi o precyzję wykonania w przypadku balustrad sprawa jest istotna, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo osób korzystających z pomieszczeń w których się one znajdują. Warto wybrać dlatego produkty ze stali, a nie z innych tworzyw oferowanych na rynku, gdyż elementy stalowe są trwałe, łatwe w obróbce, przez co bardziej precyzyjne i odporniejsze na uszkodzenia podczas montażu. Zaletą balustrad nierdzewnych do samodzielnego montażu jest niewątpliwie łatwość i szybkość wykonania. Nie ma potrzeby wzywać specjalisty, poszczególne elementy nie są ze sobą łączone spawami, co w znacznym stopniu obniża koszty oraz czas niezbędny do wykonania przedsięwzięcia. Montaż przebiega bardzo szybko- polega bowiem na złączeniu ze sobą poszczególnych elementów, które ze względu na swą różnorodność nie stawiają żadnych ograniczeń aranżacyjnych. Wygląd oraz wielkość balustrad zależy wyłącznie od osobistych potrzeb i upodobań inwestorów.

img_1229

zdjęcie pochodzi ze strony www.kelmet.pl

Jak wobec tych zalet kształtuje się cena tych produktów? Okazuje się, iż przy nawet najwyższej jakości produktach koszt ich zakupu jest bardzo atrakcyjny, a koszt ich instalacji to jedynie poświęcony na montaż czas. Biorąc pod uwagę również trwałość balustrad, bez konieczności ich konserwacji i renowacji, ich zakup wydaje się być jeszcze bardziej korzystnym.

Zastosowanie balustrad nierdzewnych ze względu na ich właściwości i odporność na czynniki zewnętrzne jest uniwersalne- stosuje się je zarówno do pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków.

Wybierając balustrady ze stali nierdzewnej możemy być pewni, że nasz dom będzie nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale także piękny przez długie lata.

Kocioł kondensacyjny w projekcie domu energooszczędnego

108, 109 a nawet 110% sprawności energetycznej kotła kondensacyjnego. Widząc takie liczby zastanawiasz się czy to w ogóle jest możliwe? Czy zwrócą się koszty zakupu droższego kotła kondensacyjnego?

Na oba pytania odpowiedź jest twierdząca. Ma to szczególne znaczenie, jeśli budujemy dom energooszczędny, bądź montujemy niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Przeanalizujmy więc, jak działa kocioł kondensacyjny i poznajmy jego zalety.

Gb072 2

zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: http://inserw.pl/

Zacznijmy od tego, że paliwo ma dwie wartości:

  • wartość opałowa – definiuje ilość ciepła, które może zostać wykorzystane do ogrzewania
  • ciepło spalania wartość, która ukazuje ile ciepła zawarte jest w danym paliwie.

Dlaczego dwie wartości? Otóż w procesie spalania uzyskujemy ciepło, ale powstają też spaliny. W nich zawarta jest para wodna. Jej wytworzenie pochłania część energii powstałej w wyniku spalania paliwa, która wraz z odprowadzeniem spalin jest bezpowrotnie tracona. Dlatego kotły tradycyjne osiągają zaledwie 96% sprawności energetycznej. Tyle ciepła są w stanie wykorzystać z całej potencji grzewczej znajdującej się w paliwie.

Kotły kondensacyjne mogą osiągnąć wyższą sprawność, dzięki wykorzystaniu energii z pary wodnej. Jak to się dzieje? Zastosowany w kotle kondensacyjnym wymiennik ciepła oprócz podgrzewania wody krążącej w instalacji c.o. spełnia jeszcze jedną funkcję. Woda powracająca z instalacji schładza spaliny do temperatury (temperatura punktu rosy czyli 57C), w której skrapla się para wodna ze spalin. Dzięki temu odzyskiwana jest część energii, która była wykorzystana do powstania pary wodnej. Oczywiście woda powstała w wyniku skroplenia odprowadzana jest do kanalizacji.

Porównując ilość energii jaką można uzyskać ze spalania paliwa w kotle kondensacyjnym i tradycyjnym, dochodzimy do wniosku, że zakup kotła kondensacyjnego zwróci się już po trzech latach użytkowania. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto kupić kocioł kondensacyjny. Ekonomiczne spalanie to korzyść także dla środowiska.