To jest oczywiste, że w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym musi być zaplanowana komunikacja między parterem, a wyższą kondygnacją. Raczej nie montujemy w tym celu windy :), wolimy na ogół metody tradycyjne, czyli schody. Jak wykonać schody, by się ciekawie prezentowały? Otóż ogromną rolę odgrywają tu balustrady.
Miesiąc: sierpień 2014
Sztuczna trawa – idealny element architektury ogrodu
Zastanawiacie się jak upiększyć otoczenie Waszego domu? Sztuczna trawa to może być idealna odpowiedź na Wasze potrzeby!
Czy braliście kiedyś pod uwagę sztuczną trawę w ogrodzie? Przyznam szczerze, że ja nie za bardzo. Ostatnio dużo się mówi o naturze, więc wszystko co zawiera w sobie zwrot „sztuczne” od razu w wielu z nas budzi niechęć. Jednak postanowiłam zbadać tę sprawę i okazuje się, że takie rozwiązanie może mieć sporo zalet.
Po pierwsze dostępna dziś na rynku sztuczna trawa jest bardzo wysokiej jakości. Jest odporna na promienie UV oraz jest bardzo elastyczna – nie ugniata się i nie wyciera. Co najważniejsze do złudzenia przypomina trawę naturalną – zarówno w dotyku, jak i wyglądzie. Trudno więc zwykłemu zjadaczowi chleba odróżnić trawę sztuczną od prawdziwej. Oczywiście taka trawa trochę kosztuje, ale jest to wydatek jednorazowy na wiele lat.
Po drugie, warto wspomnieć, że taka trawa nie wymaga ciągłego koszenia, nawożenia i podlewania. Nie wysycha, nie więdnie i zawsze jest zielona. Można więc cieszyć się pięknym trawnikiem nawet późną jesienią czy wczesną wiosną i co ważne nie trzeba na to poświęcać swojego cennego czasu. W każdej chwili można zrelaksować się na swojej prywatnej „łące” i nie wiąże się to z godzinami spędzonymi wcześniej na upiększaniu trawnika. Oczywiście dla wszystkich, którzy kochają kosić trawę i jest to dla nich odprężające zajęcie, sztuczna trawa nie będzie dobrym pomysłem 😉
Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.trawa-krajobrazowa.pl.
Udostępnione dzięki http://www.tilia.com.pl/produkt/sztuczna-trawa-domo.
Projekt gotowy czy indywidualny
Ponieważ w Polsce budownictwo jednorodzinne dalej utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie, o domach i ich projektach mówi się w sieci. Jednym z popularnych wątków podnoszonych od czasu do czasu na forach internetowych jest kwestia wyboru projektu domu – a mianowicie: zdecydować się na typowy, gotowy projekt domu czy może znaleźć zaufanego architekta i zlecić mu wykonanie projektu indywidualnego – całkowicie dopasowanego do naszych potrzeb. Na którą opcję byście się zdecydowali?
Większość wybiera projekt gotowy
Dlaczego większość inwestorów decyduje się jednak na wybór projektu gotowego? Nie chodzi tutaj tylko o kwestię kosztów (projekt indywidualny może być nawet dziesięciokrotnie droższy), ale raczej o względy praktyczne. Jednym z głównych czynników przemawiających bowiem za wyborem gotowego projektu jest fakt, że na ogół są one lepiej dopracowane, staranniej przemyślane, a co za tym idzie – łatwiejsze w późniejszej realizacji. Oczywiście tutaj warto pamiętać o tym, że konieczny jest wybór odpowiedniej sprawdzonej pracowni.
Projekty typowe są sprawdzone przez budowniczych. Często jest bowiem tak, że architekci projektujący dany dom, pod wpływem sugestii inwestorów opracowują kolejne, usprawnione wersje projektu. Dzięki temu budowa domu może przebiegać sprawniej, a i samo wnętrze domu jest bardziej praktyczne w życiu codziennym.
Poniżej kilka przykładowych projektów domów.
Wszystkie powyższe projekty domów pochodzą ze strony dominanta.pl.
Projekty domów parterowych – dlaczego stają się coraz bardziej popularne?
Od długiego czasu w naszym otoczeniu dominują domy z użytkowym poddaszem. Jednak ostatnio coraz częściej w ofertach biur projektowych pojawiają się projekty domów jednorodzinnych parterowych. Dlaczego?
Myślę, że częstym czynnikiem decydującym o rodzaju projektu domu jest cena działki. Dom z użytkowym poddaszem wymaga mniejszej działki, co jest mniej kosztowne i łatwiej zakupić mniejszą działkę w zwartej zabudowie pod miastem. Jednak niektórzy dochodzą do wniosku, że działka jest kosztem jednorazowym, a w nowo powstałym domu będą mieszkać przez dziesiątki lat kolejne pokolenia. Warto więc zadbać w 100% o komfort mieszkańców. A jakie zalety ma dom parterowy?
Od kiedy poznałam, co to znaczy mieszkanie z poddaszem, rozumiem czym się kierują ludzie wybierając dom parterowy. Gdy wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie o wiele łatwiej zachować porządek, odpowiednią segregację oraz łatwiej jest znaleźć potrzebne rzeczy. No i oczywiście oszczędza się czas i nogi – nie trzeba bowiem kilka razy dziennie biegać po schodach. Warto także wspomnieć o sytuacji, gdy któryś z członków rodziny np. złamie nogę – wówczas nie problemu z przemieszczeniem się na górę, do części sypialnej domu. Skosy na poddaszu, choć ostatnio bardzo modne, nie są komfortowym rozwiązaniem. Całkiem inaczej żyje się i mieszka w pomieszczeniu o standardowej wysokości. Szczególnie jest to ważne dla osób z tendencjami do klaustrofobii. Kolejna sprawa wiąże się z oknami – połaciowe na poddaszu są niepraktyczne, lukarny są drogie, a w domu parterowym nie ma problemu z zamontowaniem okien o klasycznych wymiarach.
Poza kwestiami technicznymi można zwrócić też uwagę na sprawy rodzinne. W domu parterowym łatwiej jest spędzać czas całą rodziną. Dzieci nie są pozostawione same sobie – każde zamknięte w swoim pokoju. Rodzina może czuć większą integrację.
Moim zdaniem tych kilka czynników sprawia, że domy parterowe są coraz częściej zauważalne w zabudowie.
Dom – kilka refleksji
„Nie możemy kochać domu, który nie ma swego oblicza i w którym kroki są pozbawione sensu.”
Antoine de Saint-Exupéry
Trzeba przyznać, że powyższe słowa nie są pozbawione głębi. Oczywiście nawiązują one nie do domu jako samego w sobie budynku, ale do tych, którzy tworzą w nim tzw. „ognisko rodzinne”. Niemniej trzeba przyznać, że jeśli już planujemy budowę domu, warto podejść do sprawy praktycznie – zwłaszcza na etapie wyboru projektu domu i jego późniejszej adaptacji.
Mamy nadzieję, że informacje zamieszczone w portalu adaptacje-domow.pl pomogą Państwu w podjęciu właściwych decyzji nie tylko na etapie wyboru samego projektu, ale także w fazie jego realizacji oraz podczas wykańczania wnętrz.
Najnowsze komentarze