Dzień: 2016-01-21

Dom z cegły

Budynki z cegły zazwyczaj kojarzą się nam z jakimiś zabytkami, chociażby ze starymi kamienicami, zamkami lub murami obronnymi. Rzeczywiście, większość budynków na miejskich starówkach jest z cegły. Skoro przetrwały one nieraz całe wieki, to znaczy, że cegła jest wyjątkowo mocnym materiałem. Niektóre odrestaurowane zabytki wyglądają naprawdę pięknie.

Pierwsze cegły powstawały już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Były suszone na słońcu i z tego względu nie były zbyt trwałym materiałem. Dopiero gdy zaczęto je wypalać stały się budulcem zabytków, które przetrwały aż dotąd.

manufaktura-770278_960_720

hamburg-852858_960_720

house-656713_960_720

 

Dzisiaj proces wypalania cegły nie jest już taki jak dawniej. Dzięki zastosowaniu przy produkcji domieszki mączki drzewnej lub trocin, w czasie wypalania, powstaje sieć zamkniętych mikroporów. Dzięki temu znacznie poprawiły się właściwości termoizolacyjne cegły. Dlatego takie cegły nazywamy „ciepłą ceramiką” inaczej ceramiką poryzowaną. Można ją stosować do ścian zewnętrznych bez konieczności docieplania budynku.

Może więc zamiast domu z pustaka, warto zastanowić się nad trwałą i ciepłą cegłą? Chociaż cegła jest droższa od innych materiałów, to jednak jeśli spojrzymy na to perspektywicznie, to odejdą nam koszty tynkowania i malowania. Poza tym malować budynek zwykle trzeba co kilka lat, a cegła długo zachowuje  swój wygląd. Jest ona jednym z bardziej przyjaznych środowisku materiałów i dzięki naturalnym surowcom użytym w produkcji, zapewnia w budynku zdrowy klimat. Takie domy również całkiem ładnie się prezentują.

single-family-home-1026373_960_720

mansfield-855571_960_720

house-741477_960_720

red-brick-house-788828_960_720

Zielona ściana w twoim domu

Ostatnio duży nacisk kładzie się na życie w zgodzie z naturą. W większych miastach dba się o parki. Powstają nawet piętrowe budynki z ogrodami na dachu lub ścianach. W Mediolanie zaprojektowano dwa wieżowce z tak zwanym pionowym lasem. Na balkonach będzie w sumie 730 drzew, 5 tys. krzaków i 11 innych tys roślin.

Również w naszych domach chcielibyśmy mieć trochę natury. Może słyszeliście już o tzw. zielonych ścianach? Są to rośliny zasadzone na pionowej konstrukcji. Powstaje z tego zielona ściana pełna różnych roślin. Taką ścianę można mieć wewnątrz domu lub na zewnątrz. Wygląda to mniej więcej tak:

wall-975977_960_720

vertical-farm-916337_960_720

W internecie można znaleźć jeszcze więcej tego typu zdjęć. W Polsce jest coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem i instalacją takich ścian. Ale dlaczego warto zainwestować w taki projekt? Otóż, jak wiemy rośliny produkują tlen. Żyjąc w mieście nie mamy do czynienia ze zbyt czystym powietrzem, dlatego taka zielona ściana w domu może znacznie oczyścić powietrze w naszym domu. Sam widok zaś poprawia samopoczucie i do tego tworzy nowoczesny design.

Gdzie można zamontować taką ścianę. W zasadzie wszędzie, nawet w pomieszczeniach niedoświetlonych można postarać się o sztuczne naświetlenie roślin. Ponieważ taka ściana jest podłączona do systemu nawadniającego i kanalizacji, warto pomyśleć o niej już w czasie projektowania domu. Jeśli chodzi o pielęgnację takich roślin, to system nawadniania doprowadza też regularnie nawóz do tych roślin. Jest więc z nimi mniej roboty, niż ze zwykłymi kwiatkami doniczkowymi. Ponadto firmy zwykle udzielają 2 – letniej gwarancji na swoje projekty i serwisują zielone ściany w całym kraju.