Miesiąc: czerwiec 2016

Artykuł gościnny: Pomoce terapeutyczne dla dzieci

pencil-1112242_960_720

 

Prawie każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko dobrze radziło sobie z nauka w szkole oraz w relacjach z rówieśnikami. Niestety wiele dzieci idąc do szkoły jest kompletnie do tego nieprzygotowana. Systemy wychowawcze w przedszkolach i zerówkach, nie zawsze pomagają dziecku w rozwijaniu swych umiejętności intelektualnych. Czasem może się także zdarzyć, że dziecko ma jakieś zaburzenia rozwojowe i wymaga większego wsparcia niż inne dzieci.

 

Co mogą zrobić rodzice, by jak najlepiej przygotować swe dziecko do nauki w szkole lub pomóc mu przezwyciężyć trudności wynikające z zaburzeń rozwoju? Przede wszystkim tacy rodzice, jeśli zauważą jakiekolwiek problemy, powinni skonsultować to ze specjalistą. Tłumaczenie sobie, że na przykład: „moje dziecko jeszcze nie mówi, bo chłopcy zwykle zaczynają mówić później”, może być błędem Tak naprawdę, każde swoje wątpliwości, rodzice powinni skonsultować w poradni psychologiczno – pedagogicznej.

 

Chociaż system edukacji w naszym kraju nie jest na najlepszym poziomie, to jednak rodzice mogą wiele zrobić, by ich dzieci mogły w przyszłości dobrze radzić sobie w szkole i w życiu. Istnieje mnóstwo pomocy terapeutycznych, przystosowanych dla dzieci z problemami rozwojowymi. Wiele z takich pomocy, stosuje się w bardzo skutecznej metodzie stymulowania rozwoju dziecka – Metodzie Krakowskiej. Można je kupić nawet przez internet, na przykład na stronie sklepu: http://juniora.pl/ Chociaż dziecko z zaburzeniami rozwoju może wymagać specjalnej terapii, to jednak najważniejsze jest przede wszystkim odpowiednie wsparcie ze strony rodziców. To oni mają największy wpływ na swoje dzieci.

 

Rodzicom potrzebna jest również wiedza na temat, jak pomagać. Dlatego kupując różne pomoce terapeutyczne, rodzice powinni też zaopatrzyć się w publikacje, które wskażą im, jak mają prowadzić swoje dziecko. Jedną z takich publikacji może być książka: „Kocham uczyć czytać”, której autorką jest dr hab. Jagoda Cieszyńska – Twórca Metody Krakowskiej.

 

Praca ze swoim dzieckiem wymaga poświęcenia mnóstwa czasu i sił. Ten wysiłek jednak przyniesie efekty. Dowodem jest mnóstwo dzieci, które dzięki pomocy swoich rodziców, dziś dobrze radzą sobie z nauką szkole i w relacjach społecznych.

 

Duży komfortowy dom

Większość osób wybiera dziś domy o powierzchni użytkowej, wynoszącej około 120 m2. Wiąże się to zwykle z mniejszymi możliwościami finansowymi. Niektórzy jednak, gdy już decydują się na budowę, to chcą czegoś znacznie większego niż mieszkanie w bloku. Marzy im się duża przestrzeń i związany z tym komfort.

Duża willa, dom

Duża willa, dom

 

 

 

 

 

 

Jeśli tylko mamy takie możliwości, to oczywiście warto znaleźć odpowiedni dla siebie projekt dużego domu. Duże przestrzenie w takim domu, sprzyjają w urządzeniu go w bardziej nowoczesnym stylu. Dom nie będzie zagracony, a domownicy nie będą w nim ciągle na siebie wpadać.

 

Co ciekawe, duży dom, to nie zawsze dużo większe koszty budowy. Chociaż zwykle dom większy o 50 m2 niż standardowy, to dodatkowy koszt około 100 tyś zł., to jednak nie zawsze tak jest. Dużo zależy od tego, jak wygląda cała bryła i dach. Jeśli jest prostokątny bądź kwadratowy, a dach ma niewiele dodatkowych załamań, to koszt będzie mniejszy. Natomiast przy skomplikowanej bryle z wielospadowym dachem cena znacznie wzrośnie. Również nietypowe okna i rodzaj wykończeniowych materiałów mogą zwiększać lub zmniejszać te koszty.

 

Duża przestrzeń w salonie i kuchni, pozwala także na urządzanie u siebie większych spotkań towarzyskich. Ale nawet gdy nie jesteśmy zbyt towarzyscy, możemy dzięki tej przestrzeni podwyższyć bardzo standard naszego domu. Nadać mu bardzo nowoczesny i luksusowy charakter.

 

Wbrew pozorom, utrzymanie czystości w dużym domu, może być łatwiejsze, niż w małym. Na takiej przestrzeni, nie trzeba stawiać zbyt wielu mebli. Większość swoich rzeczy można sprawnie pochować w obszernych garderobach. W większej kuchni, nie ma potrzeby rozstawiania wielu potrzebnych urządzeń na blatach. W takiej kuchni zmieści się znacznie więcej zamykanych, zabudowanych półek, w których pochowamy różne urządzenia. Co prawda w takim domu, jest więcej łazienek, które trzeba sprzątać, jednak nie zawsze używa się wszystkich naraz. Z niektórych korzystają tylko goście, dlatego sprzątanie odbywa się tam okazjonalnie. Mimo tych plusów, trzeba zdawać sobie sprawę, że umycie czy odkurzenie 200 m2 podłóg zajmie nam więcej czasu, niż ta sama czynność wykonana na powierzchni 100 m2 domu. Tak samo jeśli chodzi o okna. Szybciej jest umyć 10 okien, niż na przykład 30 okien.

 

Trzeba także pamiętać o tym, że utrzymanie większego domu, będzie nas więcej kosztować. Wzrośnie na pewno koszt ogrzewania. Być może będziemy także musieli w przyszłości zatrudnić kogoś do pomocy w sprzątaniu.

 

Jeśli jednak stać Cię na większy dom oraz na jego utrzymanie, to w takim wypadku warto zbudować sobie duży, luksusowy dom. Na pewno przyjemnie jest w taki domu wypoczywać i przyjmować gości.