Program „Czyste Powietrze” realizowany jest w wielu regionach Polski. Umożliwia zdobycie środków na wymianę kotła i modernizację instalacji grzewczej. Na co zamienić węgiel? Najlepiej na pellet!

Dlaczego warto skorzystać z programu?

W ramach programu „Czyste Powietrze” możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 25000 zł. Może za kilka lat będzie wprowadzona ustawa zakazująca palenia węglem w dużych miastach i być może będziemy zmuszeni do wymiany instalacji pokrywając koszty z własnej kieszeni. Biorąc to pod uwagę warto skorzystać z możliwości jakie dają daje dofinansowanie.

Z programu obejmującego modernizację kotłowni mogą skorzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także osoby zamieszkujące mieszkania komunalne. Oczywiście w takim wypadku warunki dofinansowania są nieco inne, ale równie korzystne.

Czy zastanawiając się and przystąpieniem do programu należy brać pod uwagę tylko wymiar finansowy? Oczywiście, że nie. Program zakład wymianę kotła i paliwa na bardziej ekologiczne. Celem jest zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji uwalniających się w procesie spalania. Do tego rodzaju opału należy gaz ziemny, drewno, pellet. Dlaczego warto zdecydować się na pellet?

Pellet – paliwo na miarę XXI wieku

Czy jest pellet? Jak powstaje i jakie są jego właściwości? Pellet to granulat powstały z biomasy, czyli odpadów drzewnych, słomy, trawy itd. Najczęściej spotykanym jest pellet drzewny, do którego produkcji wykorzystuje się trociny i odpady powstałe w wyniku obróbki drewna. Można więc śmiało powiedzieć, że pellet jest opałem powstałym z recyklingu. Trociny poddawane są procesowi sprasowywania pod wysokim ciśnieniem – do tego celu nie stosuje się żadnych klei lub innych spoin. Pellet jest więc w 100% ekologicznym paliwem.

Podczas spalania pelletu wydziela się naprawdę niewielka ilość substancji, które uznawane są za szkodliwe – parametry porównywalne są do spalania drzewa. Dodatkowo warto wspomnieć, ze wilgotność pelletu jest bardzo niska, co nie powoduje osadzania się osadu w komorze spalania oraz w kominie. Dodatkowo pellet ma sporą wartość opałową. Niewielka ilość popiołu, która powstaje w wyniku spalania pelletu (0,2-0,4% całości) może być wykorzystana jako nawóz naturalny.

Pellet pakowny jest w worki po 15, 20 kg, dzięki czemu łatwo go przechowywać i wsypywać do podajnika w kotle. Warto pamiętać, że pellet wymaga suchego miejsca do przechowywania.

Kocioł na pellet

Zajmijmy się teraz drugą kwestią. Jakie są zalety kotła opalanego pelletem? Zakup kotła na pellet jest sporym wydatkiem, dlatego wiele osób zastanawia się czy warto ponosić aż takie koszty. Zdecydowanie tak. Kocioł, tak zwany „pelleciak” jest to nowoczesne urządzenie wyposażone w sterowniki i czujniki oraz bardzo duży zasobnik. Dzięki temu podajnik możemy zasypać pellet raz na kilka dni, a zadana temperatura będzie automatycznie korygowana o warunki atmosferyczne na dworze i aktualne parametry w domu. Jeśli zdecydujemy się na kocioł na pellet będziemy mogli w końcu odpocząć od niestabilnej temperatury w domu oraz ciągłego dokładania do pieca.

Zainteresuj się programem „Czyste Powietrze” i sprawdź ile możesz zyskać wymieniając kocioł węglowy na kocioł na pellet.

Artykuł powstał dzięki lipnowskiopal.pl/pellet/